آخرین اخبار

پرفرمنس کتاب بزرگ درد درجزیره هرمزبرگزارمی شود

پرفرمنس کتاب بزرگ درد،بعدازاجرای موفق درتهران ازتاریخ 15 الی 20اسفندماه 1400 توسط پیام فروتن وگروه طراحان با حمایت انجمن هنرهای نمایشی استان درجزیره هرمزاجرامی شود.
اشتراک گذاری
13 اسفند 1400
کد مطلب : 411

به گزارش هنرجنوب پرفرمنس کتاب بزرگ درد،بعدازاجرای موفق درتهران ازتاریخ ۱۵ الی ۲۰اسفندماه ۱۴۰۰ توسط پیام فروتن وگروه طراحان با حمایت انجمن هنرهای نمایشی استان درجزیره هرمزاجرامی شود.

خلاصه ای ازهدف وشیوه اجرایی پرفرمنس کتاب بزرگ درد:

چه زمان درام شکل می گیرد؟ آیا همه چیز در دیالوگ، کنش و روایت خلاصه می شود؟ آیا سایر مولفه های اجرا نقشی در شکل گیری درام ندارند؟ به زعم گروه ما یکی از بنیادی ترین عناصر به وجود آورنده درام، صحنه پردازی و وسایل صحنه است. این مولفه های کاملا تصویری که می توانند آشنایی زدایی کرده، وارد حوزه معنا شوند و بر متن و شیوه اجرای نمایشی یک اثر تاثیر مستقیم بگذراند.
در این میان برخی از وسایل صحنه دراماتیک تر و نمایشی تر جلوه می کنند. بی تردید یک صندلی از ابهام کمتری برخوردار است تا یک وسیله شکنجه قرون وسطایی. داستانی که در پس این وسیله وجود دارد می تواند تخیل بیننده را تحریک کرده و جهانی از معنا، تصویر و تخیل را برای او شکل دهد.
در پرفورمنس کتاب بزرگ درد، تلاش کرده ایم تا دریچه ای به این جهان بگشائیم. بی تردید این چشم انداز، تصویری شیرین و خوشایند نیست. اما بخشی از حقیقت دردناک و تیره و تار تاریخ بشری را به نمایش می گذارد. تماشاگران این اجرا با تلخی های متعددی روبرو می شوند و همین می تواند به آنها یادآوری کند، در دنیای تلخی که خود برای خویشتن ساخته ایم می توان انسان بهتری بود.
در این نمایش چندین وسیله شکنجه قرون وسطایی به صورت واقعی ساخته شده و در معرض تماشا قرار می گیرد. تماشاگران در میان آنها حرکت کرده و نمایشگران به پرسش های آنها پاسخ می دهند. در این میان اگر تماشاگری تمایل داشت می تواند آنها را امتحان کند. نمایشگران به او کمک خواهند کرد تا در وسیله یاد شده قرار بگیرد. سپس دستگاه را راه انداخته و تا جایی که تماشاگر بتواند تحمل کند، دستگاه به کار خود ادامه خواهد داد. در این لحظه از تماشاگر یاد شده عکسی گرفته می شود و به صورت یک کارت پستال (همراه با توضیح تاریخی وسیله مزبور، لوگوی تهیه کنندگان و …) برای وی ارسال خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.