آخرین اخبار
صفحه نخست / دسته‌بندی نشده
 • گفت و گوی با جعفر قاسمی هنرمند تئاتر هرمزگان

  جعفر قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. از مهم‌ترین آثار جعفر قاسمی می‌توان به بازیگری در فیلم محمد رسول الله اشاره کرد. جعفر قاسمی در سال ۱۳۹۹ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم جعفر قاسمی در این سال، بازیگری در فیلم محمد […]

  اشتراک گذاری
  23 بازدید
  کد مطلب : 4422

  جعفر قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون ایران است. از مهم‌ترین آثار جعفر قاسمی می‌توان به بازیگری در فیلم محمد رسول الله اشاره کرد.

  جعفر قاسمی در سال ۱۳۹۹ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در اثر مهمی بازی کرده است. اثر مهم جعفر قاسمی در این سال، بازیگری در فیلم محمد رسول الله به کارگردانی مجید مجیدی محسوب می‌شود.

  شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی جعفر قاسمی بازی در فیلم محمد رسول الله بوده است. جعفر قاسمی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرده و سال ۱۳۹۳ فیلم محمد رسول الله نقش مهمی بازی کرده است که توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان سینما مطرح کند. او در این فیلم با مجید مجیدی همکاری داشته است. جعفر قاسمی توانست با بازی در فیلم محمد رسول الله تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر علیرضا شجاع‌نوری، مهدی پاکدل، مینا ساداتی و ساره بیات بر تجارب او افزود.

  در بیوگرافی جعفر قاسمی آثار مهمی وجود دارد. اگر می‌خواهید با بیوگرافی جعفر قاسمی و زندگی حرفه‌ای و آثار او بیشتر آشنا شوید، حتما به صفحه هر یک از آثار جعفر قاسمی در منظوم سر بزنید. همه ۱ اثر مهم جعفر قاسمی در منظوم یک پروفایل اختصاصی دارند که اطلاعات کامل معرفی آنها تهیه شده است. امتیازی که هر یک از آثار جعفر قاسمی در منظوم دارند، نمره و امتیازی است که مردم از یک تا ده به آنها داده‌اند. در واقع هر چقدر جعفر قاسمی در آثار ارزشمندتری بازی کرده باشد، توانسته نمره‌ی بیشتری از سوی مردم بگیرد، در نتیجه سوابق کاری و بیوگرافی جعفر قاسمی درخشان‌تر خواهد شد. مثلا اثری که در بیوگرافی جعفر قاسمی بیشترین امتیاز را از مردم گرفته است، فیلم محمد رسول الله محسوب می‌شود.

  اگر در مورد بیوگرافی جعفر قاسمی نکات بیشتری می‌دانید حتما برای ما ارسال کنید تا کمکی بزرگ به همه مخاطبان و طرفداران جعفر قاسمی کرده باشید. مثلا اگر اطلاعاتی دقیق‌تر در مورد بیوگرافی جعفر قاسمی، آثار جعفر قاسمی، جوایز جعفر قاسمی، همکاران جعفر قاسمی، گالری عکس جعفر قاسمی، قد جعفر قاسمی، وزن جعفر قاسمی، رنگ چشم جعفر قاسمی، وضعیت تأهل و همسر جعفر قاسمی، فرزندان جعفر قاسمی، حواشی جعفر قاسمی و کودکی جعفر قاسمی می‌دانید حتما برای ما ارسال کنید.

  اگر جعفر قاسمی بخواهد خودش را معرفی کند نتیجه چه می‌شود؟

  جعفر قاسمی فرزند محمد و ساکن میناب. فرزند ششم خانواده و سی سال دارم.

  از چه سالی فعالیت نمایشی تو شروع کردی، اولین نمایشی که کار کردی چی بود؟

  از سال هفتادوپنج با حضور در کانون‌های مساجد. کاری بود به نام نماز از نوشته‌های سرکار خانم لیلی پلارک در اولین دوره جشنواره تئاتر مساجد استان و بسیج محلات که در شهرستان میناب برگزار شد.

  گروه ابوذر چطوری شکل گرفت؟

  دوست هنرمند و تئاتری داشتیم بنام ابوذر عبدالله پور داشتیم که پاسدار هم بودند و طی یک درگیری در چابهار به شهادت رسیدند. بعدازاینکه ما فعالیت‌های تئاتری خودمان رو به شکل مستقل همراه دوست عزیزم ایوب رحیمی شروع کردیم (حدود دوازده سال پیش) تصمیم گرفتیم این گروه رو بنام این شهید بزرگوار نام‌گذاری کنیم.

  با ایوب از قبل آشنا بودی؟

  بله من با ایوب زمانی آشنا شدم که به‌عنوان بازیگر میهمان در گروه انگاره به مدت چهار سال فعالیت داشتم.

  ایوب عضو گروه انگاره بود؟

  بله ایوب عضو گروه انگاره به سرپرستی آقای علی رحیمی بودن

  اولین نمایشی که به‌عنوان اثر گروه ابوذر ارائه دادید چه نام داشت؟

  نمایش به نام “تراب” که دریکی از دوره‌های جشنواره مونولوگ استان که باهمت جمعی از هنرمندان خودجوش برگزار می‌شد. “تراب” اقتباسی از نمایش “مجلس ضربت زنی ” استاد بهرام بیضایی بود که ایوب کارگردان و من بازیگر نمایش بودم.

  علاوه بر بازیگری، کارگردانی و نویسندگی هم می‌کنی، اولین نمایشی که نوشتی و کارگردانی کردی چی بود؟

  نوشتن و خیلی وقت شروع کردم اما اولین نمایش جدی که کارکردم “خاکی به نام حاجت” نام داشت که سال ۸۶ به سفارش تربیت‌معلم شهید باهنر برای حضور در جشنواره مراکز تربیت‌معلم سراسر کشور نوشتم.

  خودت و در کدام بخش از تئاتر (بازیگری-کارگردانی – نویسندگی) بهتر می‌دانی؟

  من اصولاً خودم رو جزء بازیگرا می دونم

  بیشتر به بازیگری علاقه‌مندی؟

  بله قطعاً؛ البته بااینکه تمام دغدغه‌ام بازیگری، مدام سعی می‌کنم سوژه‌هایی که قابلیت نوشتن دارند رو شکار کنم، به قلم بیارم و به صحنه ببرم.

  آثار گروه ابوذر در جشنواره استان هرمزگان طرفداران زیادی داره، فکر می‌کنی دلیلش چیه؟

  ما برای تولید اثر، پژوهش میدانی چندماهه انجام می‌دهیم. هنرمندانی با سلایق مختلف را برای هم‌فکری و ایده دادن در تکمیل کار دعوت می‌کنیم و برای درک موقعیت‌های درام برای تک‌تک عناصر برنامه‌ریزی می‌کنیم که شاید این موضوع موجب باورپذیری و پذیرش تماشاگران می‌شود؛ مثلاً در اثر “۵+۱” جهت درک بهتر از رفتار و واکنش‌ها، از چند خانم باردار مشورت گرفتیم. در نمایش “بادی لنگویج” با جمعی از مبارزانی که در سوریه با تکفیری‌های می‌جنگیدن صحبت کردیم و سعی کردیم موقعیت واقعی را در بخش‌هایی از نمایش بازسازی کنیم. در نمایش “تراب” یادم هست اجرایی درمنبر محلمان داشتیم که بازخورد آن کمک زیای به نمایش کرد.

  جعفر قاسمی در مورد تئاتر چی فکر می کنه؟ چرا ۲۰ ساله با تمام زحمت و سختی که این راه داره هنوز باانگیزه ادامه می ده؟

  والله جواب به این سؤال کمی سختِ. فقط می تونم بگم کاش این‌قدر که ما تئاتر رو دوست داریم اونم (تئاتر) همان‌قدر ما رو دوست داشت. شاید یک نگاه آرمانی به این هنر که با تمام مشقاتی که برای تولید یک اثر کشیده می شه و ازنظر اقتصادی هیچ برگشت مالی نداره اما علاقه عجیبی که به این قمار تئاتر در وجود مون مونده و نمی شه ازش دور بود. فکر می‌کنم این حس بین همه دوستان تئاتری مشترکِ.

  نقش کل گروه در تولیدات اثر ابوذر به چه شکل است؟ اصولاً چقدر آثارتان به گروه بستگی دارد؟

  من شخصاً نقش اعضای گروهُ به‌شدت مؤثر می‌بینم و جالب اینجاست که بدونید نوع پذیرش عوامل در گروه ما واقعه پروسه پیچیده‌ای داره؛ واضح به گم هرکسی تحمل کار با تشکیلات ما رو نداره! تمام عوامل اعم از بازیگر، نورپرداز، طراح صحنه، طراح موسیقی و صدا، منشی صحنه و … نقش کلیدی در تولیدات گروه ابوذر دارند. درست که تصمیم نهایی رو کارگردان می گیره، اما در شکل‌گیری اثر گاهی بازیگر نقش کارگردان رو داره و این اختیار آزادانه در بین ما وجود داره …

  شما از بازیگران اصلی فیلمی بودید که کارگردانش یکی از هنرمندان بزرگ سینما کشور است. تجربه بازی در فیلم “محمد رسول‌الله” چطور بود؟

  تجربه بسیار بزرگی برای بنده بود و همیشه می گم انگار هدیه‌ای بود که خدا به من داد …حضور در فیلم “محمد” (ص) و کسب تجربه در کنار بزرگان سینمای دنیا واقعاً پر از درس بود برای بنده …کار کردن با آقای مجیدی یک سختی دل‌چسب و لذت بخشی داشت. آقای مجیدی هوشمندانه و دقیق همه جزئیات این پروژه را مدیریت می‌کرد. یادمه این‌قدر روی عوامل حساس بود که آموزش‌ها رو هم رصد می‌کرد… به‌شدت روی بازی بازیگرها دقیق بودن. حضور در این فیلم یک تیر با چند نشان بود…آموزش اسب‌سواری و شمشیرزنی زیر نظر بهترین‌های هالیوود …در کنار استرارو یکی از بهترین‌های مدیر فیلم‌برداری‌های جهان و آقای مجید مجیدی استاد بازی گرفتن و از همه مهم‌تر کاری که بنام حضرت رسول برای جهانیان تولید می شه! همه این‌ها را خدا یکجا به من هدیه داد. می تونم ادعا بکنم که این یک سال مثل حضور در دانشگاه سینما بود.

  حرف آخر…

   

  امیدوارم تئاتر به‌جایی برسه که امری جدی برای متولیان این هنر تأثیرگذار باشه، امیدوارم چراغ سالن‌های نمایش هیچ‌گاه خاموش نشه. برای شما و همه دوستان عزیز آرزوی سلامتی دارم. خوشحال و ممنونم از گفتگو…

  این مطلب بدون برچسب می باشد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *