آخرین اخبار
یادداشت دکتر حمزه صدیق (روانپزشک) در مورد هملت پشتکوهی

هملت پشت کوهی و آشتی با سایه هایمان

پس از تحمل دوره جبر کرونا که باعث شد مدتها چراغ سالن‌های نمایش خاموش بماند ،ولع دیدن یک اثر هنری درون من روشن و روشن تر میشد و بالاخره زمان آن رسید.
اشتراک گذاری
28 دی 1400
کد مطلب : 270

پس از تحمل دوره جبر کرونا که باعث شد مدتها چراغ سالن‌های نمایش خاموش بماند ،ولع دیدن یک اثر هنری درون من روشن و روشن تر میشد و بالاخره زمان آن رسید.
در پلاتو افتاب یک اثر هنری بندری بسیار درخشان را شاهد هستم که سرشار از درون مایه های روانکاوانه است.
در قاب ساده و بی پیرایه و خودمانی نمایش هملت پشت کوهی ، انبوهی از عقده های روانی خزنده و خاموش کودکی جا خوش کرده اند. عقده هایی که میهمانهای ناخوانده تجارب کودکی ما هستند. هدیه هایی که خواسته و یا ناخواسته از تجارب دوران کودکی با والدین و اطرافیان در «برکه» وجودمان جمع میشود .
در نمایش هملت پشت کوهی صحبت از چگونگی اضمحلال سلامت روان در وجود انسان است.از ضربه های روحی و جسمی که به روان ما -یعنی به هویت ،قدرت ، صولت و نعمت – وجود ما وارد شده است.
به اعتقاد روانپزشک معروف سویسی «کارل گوستاو یونگ » حاصل جمع این ضربات گاهی خود واقعی ما را میسازند و گاهی به سایه ما
تبدیل میشوند . در نمایش هملت پشت کوهی میبینیم که در بود و نبودمان، سایه ها،گاهی به جای انسان حرف میزنند و راز هایش را بر ملا میکنند.گریزی از سایه ها نیست .
سهم «برکه کوچک » وجود انسان فقط این عقده ها نیست. عقده ها گاهی مانند باران ، از گذشته ای بسیار دور بدون اراده انسان جایش را برای ورود به برکه وجود باز میکند.
کهن الگو ها مانند قطرات بارانی که ارام ارام میبارد و سقف خانه ای که طاقت انها را نداشته و چکه چکه کهن الگو ها ست که در سینی قدیمی میچکد. آبی که نشانه زایندگی است میتواند نشانه سقف ناتوان یک خانه باشد.

سلامت روانی ما همان طلاهایی است که گاهی دزدی نه چندان «نا آشنا» با خود برده است و ما مانده ایم و دنیایی از شک ، تردید و عقده های به جا مانده از دوران کودکی.
نمایش هملت پشت کوهی جدا از جذابیت روایی، هنری و دراماتیکش ، سرشار از درون مایه های روانکاوانه است و بارها بیننده را در معرض دوگانه همانند سازی و تقابل با تک تک بازیگران قرار میدهد. نقش‌هایی که گاهی به ما خیلی نزدیک هستند و گاهی از ما خیلی دور ، مانند آدمی و سایه اش.
به عزیزانی که به روانشناسی و روانکاوی علاقه مند هستند ،توصیه میکنم این اثر هنری ساده و در عین حال سرشار از مفاهیم عمیق روانشناختی را از دست ندهند.

نوشته های مشابه

ابراهیم پشت‌کوهی نمایش «از نظر سیاسی بی‌ضرر» را به صحنه می‌آورد
تازه‌ترین نمایشنامه‌ ابراهیم پشت‌کوهی با عنوان «از نظر سیاسی بی‌ضرر»

ابراهیم پشت‌کوهی نمایش «از نظر سیاسی بی‌ضرر» را به صحنه می‌آورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.